Na horách už teploty klesly pod -10 °C

Zima už o sobě dává vědět, zatím hlavně na horách.

Na horách už teploty klesly pod -10 °C
Poté, co jsme v pátek informovali o sněžení nejen na horách, dorazily o víkendu zprávy i o docela zajímavých mrazech. Pravděpodobně nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde se v sobotu ráno propadla teplota až na -14 °C. Jen o málo slabší mráz byl v okolí Kvildy.

Hranice desetistupňového mrazu byla v sobotu překonána i v dalších horských oblastech. Teplota kolem -12 °C byla hlášena i z Orlického Záhoří a z Luční Boudy v Krkonoších. Tato horská chata leží sice na hřebenu, ale v mělkém údolíčku, ve kterém se při dočasném zeslábnutí větru teplota propadla až na zmíněných dvanáct stupňů pod nulou.

S rannímu mrazy jsme se ale setkali i na většině míst v nižších a středních polohách. Zajímavé bylo v tomto ohledu nedělní ráno na jižní Moravě. Některé stanice zde zaznamenaly minimum i pod -5 °C (např. Kobylí).

I když v porovnání s tím, co zatím předvedl současný podzim byly ranní mrazy celkem silné, v minulých letech jsme zažili i nižší teploty. Koncem listopadu 2010 bylo na Rokytské slati dokonce -25,4 °C, tedy o více než 10 stupňů méně než dnes.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK