Sibiř už zasáhly kruté mrazy, bylo -46 °C

Zima přitom ještě ani nezačala...

Sibiř už zasáhly kruté mrazy, bylo -46 °C
U nás je nynější pozdní část podzimu relativně mírná, ale jsou části světa, kde už se naplno přihlásila o slovo zima. Své pověsti už nyní v listopadu nezůstává nic dlužna Sibiř, tedy velká oblast ruského vnitrozemí. V těchto dnech zde teploty klesají nezvykle brzy hodně hluboko pod nulu. V noci z úterka na středu naměřili v Ojmjakonu podle hlášení zdejších meteorologů až -46 °C! Ani během dne se teploy nedostávají nad -30 °C!

Ojmjakon je v zimních obdobích nejchladnějším místem severní polokoule a uprostřed zimy zde minimální teploty klesají běžně i pod -50 °C, zřídka pak až k -60 °C. Ovšem nezvykle chladno je už v polovině listopadu i v dalších částech Ruska. Celodenní mráz zasáhl třeba už i hlavní město Moskvu. Samozřejmě, že v rámci tak velké oblasti jsou jako vždy velké teplotní rozdíly. Ale celodenní mrazy již postihly většinu Ruska a minimální teploty pod -20 °C zaznamenávají také na velké části území, včetně velkých měst.

Zima začíná na Sibiří poměrně rázně - ta minulá byla nezvykle mírná, tak jsme zvědaví, zda to ta letošní napraví. Poměrně tuhý nástup zimy, resp. spíše by se dalo říci, že studený podzim, zažívají také v severní Americe, kde už mají za sebou silné sněhové bouře. Oproti tomu Evropa si užívá příjemně mírných listopadových dní. O tom, jaká kde bude ta opravdová zima od prosince do února, to však ještě nic nevypovídá, jak ukazují zkušenosti z minulých let.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK