Na hory přišel sníh, déšť na Valašsku rozvodnil řeky

Na Šumavě a v Krušných horách napadl do rána nový sníh

Na hory přišel sníh, déšť na Valašsku rozvodnil řeky

Za páteční studenou frontou k nám od západu pronikl studený vzduch. Jeho příliv byl natolik razantní, že do hor v Čechách přinesl sněhové vločky. Nejvíce sněžilo na Šumavě. Pod sněhem se ocitla Bučina nebo na německé straně hora Luzný (Lusen). Poprašek se objevil i na stráních nad Horskou Kvildou. Tenká vrstva sněhu se utvořila i na krušnohorském Klínovci. Sněžení v dalších českých a moravských horách zatím potvrzené nemáme.

Na většině území ale padaly srážky dešťové, nejvíce pršelo na Valašsku. Na několika stanicích, například ve Valašské Senici, v Rožnově pod Radhoštěm nebo ve Valašském Meziříčí spadlo mezi páteční 8 h ranní a sobotním polednem 70-80 mm srážek. Velmi vydatný déšť nezůstal bez odezvy na řekách. Toky Bystřička a Jičínka dosáhly i 2. stupně povodňové aktivity, u Bystřičky chybělo jen pár centimetrů k dosažení třetího stupně. Mohutný odtok z oblasti Beskyd se projevil až v Teplicích nad Bečvou, kde řeka překročila úroveň 1. stupně a průtok se přiblížil ke 200 metrům krychlových za sekundu.

Solidně ale pršelo prakticky na celém území ČR, až na výjimky spadlo minimálně 20 mm. Mezi nejdeštivější území se netradičně zařadila i oblast západně od Prahy. V tomto regionu jsou vydatné srážky (40-50 mm) velmi pozitivní, neboť právě v této oblasti bylo značné riziko půdního sucha.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK