Den už se zkrátil o hodinu a půl

Doba, kdy je slunce nad obzorem se začíná výrazně zkracovat.

Den už se zkrátil o hodinu a půl

Jak známo, nejdelší den v roce připadá na období kolem 21. června. V této době přesahuje délka dne na našem území 16 hodin. Letos jsme si ale během nejdelších dnů v roce slunce kvůli velké oblačnosti moc neužili.

Naopak nyní můžeme zářící kotouč vidět na obloze po většinu dne. Dny už jsou kratší než v červnu ale o kolik? Pokud se podíváme na Havlíčkův Brod, který leží přibližně uprostřed Česka, zde byl 21. června den dlouhý 16 hodin a 19 minut. Dnes, 9. srpna, je to už jen 14 h a 45 minut.

Zatímco kolem slunovratu se délka dne moc nemění, v současné době už se pobyt slunce na obloze krátí o více jak 3 minuty denně. Obecně se dá říct, že nejrychleji se délka dne mění v období kolem jarní a podzimní rovnodennosti.

Málokdy ovšem vyjde nejteplejší období na nejdelší dny. V létě bývá v průměru nejtepleji až o přibližně měsíc později, na přelomu července a srpna. Velký vliv mají i cirkulační podmínky během léta, nejteplejší dny tak mohou klidně připadnout i na srpen nebo mohou výjimečně nastat i před letním slunovratem.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;suncalc.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK