Tropických dní je letos zatím málo, napraví to zbytek léta?

Třeba v Praze jsme zatím jsme měli jen tři dny s teplotu nad 30 °C

Tropických dní je letos zatím málo, napraví to zbytek léta?
V minulém roce bylo do 27. července zaznamenáno v Praze-Libuši celkem 19 tropických dní, tedy těch s překročením hodnoty 30 °C. V roce 2018 jich bylo za stejné období děvět. Letos jsme zatím zaznamenali pouze tři tropické dny. Ve srovnání s minulými dvěma lety je letošní léto tedy postatně slabší, nejen z hlediska maximálních teplot, ale i těch průměrných. Pouze 3 tropické dny do 27. července jsme zaznamenali naposledy v létě 2011, od té doby bylo vždy tropických dnů víc.

Letošní léto však může svou bilanci ve svém zbytku ještě v pohodě dorovnat. Aktuální výhled ukazuje, že v první třetině srpna budou teploty přes den poblíž tropické třicítky. V roce 2018 jsme během srpna zaznamenali celých 13 tropických dní, takže je vidět, že i srpen umí pěkně zatopit pod kotlem.  A v minulých letech bývaly tropické teploty občas k zažití ještě v polovině září. Léto zkrátka zdaleka nekončí. 

Pokud bychom se ale podívali na letní období třeba v sedmdesátých a osmdesátých letech, tak bychom vůbec o letošním létu nemohli říci, že je chladné. V roce 1980 bylo v červenci v polovině dní méně než 20 °C! Jen třikrát tehdy teploty překročily 25 °C a ani jednou se za celý červenec nedostaly nad 30 °C. Za posledních 50 let se stalo hned desetkrát, že se za celý červenec teplota ani jednou nepodávala přes 30 °C.

Pro zajímavost - 20. července 1981 byla zaznamena vůbec nejnižší maximální červencová teplota, když v Praze-Libuši naměřili nejvyšší odpolední teplotu pouze 11,2 °C! Ve výslekdu můžeme říct, že letošní léto je zatím realtivně chladné oproti minulým letům, ale je stále o něco teplejší, než byl průměr v sedmdesátých a osmdesátých letech.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK