Sucho v Česku se výrazně zmírnilo

5.6.2020

Opakované srážky značně vylepšily situaci ohledně půdního sucha v Česku.

Sucho v Česku se výrazně zmírnilo
Zatímco v dubnu převažovalo na obloze slunce a stav sucha se výrazně zhoršoval, květen přinesl pozvolné vylepšování hlavně ve svrchních půdních horizontech.

Srážky, které v několika vlnách pokropily českou krajinu už se projevují i na statistikách sucha, které pravidelně vyhodnocuje projekt Intersucho.

V neděli 31.5., ke které je poslední vyhodnocení, bylo horší než mírné sucho pouze na 7,5 % území (pro srovnání, 10.5. to bylo více než 50 %). Celkově je na tom severní polovina Česka o něco hůře než ta jižní. Lepší je situace ve svrchních 40 cm půdy, kde je i mírné sucho velmi vzácným jevem. V hlubších vrstvách je ale nedostatek vláhy stále patrný na většině území Česka.

Dnes (5.6.) můžeme předpokládat, že na většině území se od neděle situace ještě zlepšila. Pomohou i srážky o víkendu a na začátku příštího týdne. Povrchové sucho tak prakticky vymizí, ale není jisté, jak moc deště pomohou hlubším vrstvám půdy.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Intersucho

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK