Fronta zalila většinu Česka, další srážky se blíží

12.5.2020

Více pršelo v Čechách, na Moravě bylo srážek méně.

Fronta zalila většinu Česka, další srážky se blíží

Výrazná studená fronta, která přecházela včera přes Česko a doznívala až ráno na Moravě, přinesla řadu zajímavých meteorologických jevů. Ale nejdůležitějším z nich byl déšť, který na řadě míst na několik dní zajistil vláhu alespoň v horních vrstvách půdy.

Nejvíce napršelo v pásu, který se táhl od západní Šumavy do Krkonoš. Zde to bylo prakticky plošně přes 20 mm, nejvíce na několika místech semilského okresu, v Semčicích a na Labské boudě v Krkonoších - přes 40 mm vody - to už je velmi solidní úhrn. Zbytek Čech a také Slezsko se vměstnaly většinou mezi 10 mm a 20 mm. Nejméně srážek bylo na Moravě - až na lokální výjimky do 10 mm, na Znojemsku pršelo minimálně.

Další déšť se nad naše území nasune ve středu odpoledne. V pásu nejvydatnějších srážek by mělo plošně napršet 10 až 20 mm, možná i více - pravděpodobně půjde o pruh mezi JZ Čechami a Ostravskem. Modely se však na přesné poloze pásu neshodují - může to tak být o pár desítek kilometrů jižněji nebo severněji.

A nemusí to být poslední větší déšť v tomto období - hlavně na jihovýchodě by mohlo výrazněji pršet i v pátek nebo v noci na sobotu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK