Neděle: letní teploty i bouřky

10.5.2020

Bouřilo hlavně v Čechách, na Moravě bylo přes 25 °C

Neděle: letní teploty i bouřky

Neděle přinesla počasí, které mělo spíš letní než jarní charakter. Na většině území překročila teplota odpoledne 20 °C, hlavně na Moravě se našla i místa, kde byla překročena hranice letního dne, tak jak jej počítají meteorologové, tedy 25 °C. K tomu došlo například v Prostějově nebo v Přerově. Během dne postupně přibývala oblačnost, jinak mohly být teploty ještě o něco vyšší. Ale na první polovinu května se i tak jedná o poměrně vysoká čísla.

Teplo bylo nejen přes den, ale i ráno, kdy bylo často více než 10 °C a na jihu Moravy dokonce kolem 15 °C - to už odpovídá spíš červenci než květnu.

Brázda nižšího tlaku, která k nám posílá teplý vzduch, vytváří i vhodné podmínky pro vznik přeháňek a bouřek. Ty se tvoří hlavně v poledních a odpoledních hodinách a večer a v noci postupně slábnou a rozpadají se.

Dnes odpoledne se srážková činnost soustředila ve středních a severovýchodních Čechách, ale lokálně i jinde, třeba na Jindřichohradecku. Nejvíce napršelo v Praze, Kyjích - 21,9 mm, zajímavé úhrny zaznamenala i řada dalších pražských stanic.

Zítra letní ráz počasí končí, postupně se výrazně ochladí, jak jsme psali v předcházejícím článku.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK