Do Česka se vrátilo sněžení, i do nížin!

29.3.2020

V noci na pondělí se poprašek sněhu objevil i ve městech

Do Česka se vrátilo sněžení, i do nížin!
Téměř na konci března přišlo do Česka další ochlazení, které znovu přineslo sněhové srážky. Na přecházející studené frontě začalo na horách v severní části Čech sněžit venděli okolo 17. hodiny odpolední. Současně s tím se i výrazně ochlazovalo. Postupně se během večera srážky rozšiřovaly od severu směrem na zbytek území a postupně přecházely také ve sněhové i v nižších polohách. Nad ránem se poprašek sněhu objevil místy i v nížinách, třeba v Praze..

Celkové úhrny srážek a potažmo i sněhu jsou ale poměrně malé. Na části území se fronta srážkově neprojevila vůbec, jinde pak pár vloček jako srážky ani nedokážeme změřit. Na hřebenech Krušných hor, Jizerských hor a Krkonoš se jednalo o jednotky milimetrů srážek a tedy několik centimetrů nového sněhu. Na hřebenu hor kolem 10 cm. Poslední týdny jsou trochu suché, po slibně vlhkém začátku března začíná krajina pomalu vysychat a výraznější srážky už by zase pomalu byly na čase.  Tato přecházející fronta na ně ale byla chudá a srážkové poměry moc nevylepší. Zatím je ale ze zimy ještě nějaká zásoba, sucho zatím nenastává.

Další sněhové srážky se mohou objevit ještě v úterý, tedy poslední březnový den. Podle nejnovějších modelů čekáme přeháňky, které budou sice jen lokální a slabé, ale většinou sněhové. Nečekáme více než malé jednotky centimetrů sněhu na horách, v polohách do 800 metrů se sníh držet nebude. Vhledem k zakázanému provozu lyžařských areálů už si tento sníh mnoho lidí neužívá a neužije.
Autor: redakce, ms, meteocenturm.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK