Únor světově druhý nejteplejší v historii

19.3.2020

Zaujaly zejména extrémně vysoké teploty na Sibiři

Únor světově druhý nejteplejší v historii
Nový report americké NOAA opět poukazuje na to, že teploty na Zemi jsou aktuálně mimořádně vysoké. Průměrná teplota za únor byla druhá nejvyšší ze všech dosavadních únorů, zaostala jen za rokem 2016. Extrémně vysoké byly únorové teploty v Rusku, zejména evropské části, ale i v západní části Sibiře. A také v dalších státech východní Evropy. Odchylky od normálu byly v Rusku i vyšší než 5 °C v rámci celého měsíce, což je opravdu hodně. 

Na druhou stranu, chladnější než obvykle byl únor na Aljašce. Ale to je mnohem menší území, které nadprůměrnost Ruska nedokáže vyrovnat. Jinde ve světě nebyly v celoměsíčním vyjádření odchylky tak velké, celkově ale převládaly nadprůměrné teploty, jak se v posledních letech stalo zvykem. Rekordně teplý únor zaznamenali i v Karibiku. Průměr světové teploty se sice stále zvyšuje, ale teploty ho předhánějí, takže jsou stále nad průměrem. 

Co je zajímavé a varující, tak vysoké teploty jsou dosahovány navzdory tomu, že důležitá ENSO oscilace v Tichém oceánu není ve své teplé fázi, ale pouze v neutrální fázi. Proudění vzduchu a mořských proudů v Pacifiku je důležité i pro celkovou globální teplotu. Je tedy zvláštní, že teploty nejsou daleko od rekordů, i přesto, že jim aktuálná podmínky proudění až tolik nenahrávají. Svědčí to o tom, že oteplování klimatu akceleruje a až budou podmínky pro vyšší teplotu příznivé, zřejmě se dočkáme výrazného překonání globálního teplotního rekordu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK