Rok 2019 byl u nás i ve světě druhý nejteplejší v dějinách

21.1.2020

Na pevninách jižní polokoule byl dokonce rekordní

Rok 2019 byl u nás i ve světě druhý nejteplejší v dějinách
Americká NOAA vydala zprávu o stavu počasí ve světě za rok 2019 a z ní vyplývá, že průměrná teplota byla zatím druhá neujvyšší za celou dobu, co je sledována. Odchylka od průměrnu byla +0,95 °C, což bylo jen o málo méně než v roce 2016, kdy byla odchylka +0,99 °C (což tedy zůstává rok rekordní). Na druhém místě se umístil na severní i jižní polokouli, stejně tak jak na pevninách, tak i nad oceány. 

Na pevninami byla odchylky od teplotního průměru +1,42 °C, kdežto nad oceány +0,77 °C. Podobně je to každý rok- pevniny se oteplují mnohem rychleji než oceány, protože velké masy vody mají velkou teplotní setrvačnost. Už z toho vyplývá, že oteplování klimatu nejde prakticky zastavit, protože oceány se zatím ještě nenastavily na "nové klima" a zde bude oteplování ještě nějakou dobu pokračovat. Pokud bychom vzali v úvahu jen pevniny jižní polokoule, tak zde byl rok 2019 rekordní.

Nadprůměrně teplá byl rok 2019 na většině planeta, zejména pak třeba ve východní Evropě včetně našeho území, dále na severu Ruska a na Aljašce. Za zmínku stojí spíš oblasti, které navzdory celkově teplému roku zůstaly teplotně podprůměrné. Především se jedná o střed sevenrí Ameriky, na pozemí Kanady a USA. Zde se roční odchylka nacházela až 2 °C pod normálem, což je v kontextu celkově teplého roku poměrně výjimečné.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK