V příštím týdnu se obnoví inverze

Současné ochlazení bude vystřídáno zase teplým prouděním

V příštím týdnu se obnoví inverze
Víkend nabídl aspoň na Moravě trochu zimního pohledu, když srážkové pásmo vlnící se fronty přineslo do východní poloviny Česka sněžení už v sobotu, v neděli ještě trochu přetrvalo, i když teploty šly v nižších polohách už zase lehce nad nulu. Ochladilo se nyní hlavně na horách, kde mrzne. Přišel k nám chladnější vzduch, ale hned od pondělí se situace zase začne obracet. S tlakovou výši se nad naší republiku zase nasune teplý vzduch a jen vznik inverze nás ochrání od výrazného oteplení.

Těžko se na příští týden předpovídá množství oblačnosti - kde vznikne inverzní vrstva, tam čekáme zataženo nebo mlhavo, kde nevznikne, bude i zcela jasná obloha. A obojí se pravděpodobně v rámci Česka vyskytne. Teploty budou nižší, v noci na úterý i na středu mohou klesnout poměrně výrazně pod nulu, kolem -5 °C. Přes den se budou pohybovat jen slabě nad nulou, právě v důsledku inverze. Už v úterý by ale v místech, kde se vzduch promíchá s vyššími vrstvami, mohlo být zase přes +5 °C.

Postupně během týdne bude vzduch nad námi stále teplejší, v pátek už by tak v oblastech bez inverze mohla telota překročit i 10 °C. Těch oblastí bez inverze však čekáme bude minimum a to jen v pohraničních podhorských oblastech. O příštím víkendu už je možné, že by do inverze přišly nějaké srážky, ale spíše je to méně pravděpodobné. I dál, až do konce měsíce ledna, počítáme s teplejším prouděním vzduchu, závěr měsíce by měl být ovšem už docela proměnlivý.

I když se o nějaké pořádné zimě mluvit nedá, v důsledku současného ochlazení a očekáváné inverze se dá říci, že teploty se nám dostaly na zhruba úroveń normálu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK