Na horách na západě mírně nasněžilo

14.12.2019

Sníh ale nemá šanci dlouho vydržet

Na horách na západě mírně nasněžilo
Chladnější počasí s místními srážkami během čtvrtka a pátku přineslo do hor aspoň menší sněhovou pokrývku. Především hezky sněžilo v Krušných horách, kde v sobotu ráno naměřili až 13 cm sněhu (z toho 9 cm napadlo jen během pátku). Přírůstky sněhu až k 10 cm za poslední dva až tři dny hláší ještě i ve vyšších polohách Českého lesa a na Šumavě. Na ostatních českých horách byly sněhové srážky slabší, v řádu většinou do 5 cm. 

Zatímco v Krušných horách napadl nový sníh na holou zem, nejvyšší polohy Šumavy a Krkonoš mají přece jen ještě něco málo nasyslené z předchozích dnů a týdnů. Zde se v polohách kolem 1300 metrů dá nalézt lokálně až 30 cm vysoká pokrývka, což je nejvíc z Česka a už by to mělo v pohodě stačit i běžkařům. Stav stov naleznete také na našem webu. V dalších oblastech, i třeba ve vysokých Jeseníkách, je to s přírodním sněhem bída s nouzí. Na víc než 10 cm nenarazíte a spíš ani na tolik ne.

Další vyhlídky jsou pro sníh velmi špatné a je dost možné, že ten přírodní do Vánoc zcela zmizí i z nejvýše položených oblastí. Bude k nám proudit hodně teplý vzduch a navíc vznikne inverze, takže denní teploty budou i v nejvyšších polohách výrazně nad nulou, možná až k 10 °C. Nejtepleji bude kolem úterý. Srážky se vyskytovat nebudou, nad inverní oblačností by se ve vyšších horských polohách mělo objevovat slunečno.

Do Vánoc a asi ani během nich se situace ani na horách nezlepší. Teplé počasí by mělo pokračovat...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK