Sníh přišel i pod Pálavu

2.12.2019

V pondělí sněžilo hlavně na úplném jihu Česka

Sníh přišel i pod Pálavu
Nestává se příliš často, že by v jihomoravských nížinách a pahorcích bylo víc sněhu než třeba ve Svratouchu ve Žďárských vrších. Dnes k tomu došlo díky tomu, že i v nížinách bylo dostatečně chladno a srážky se nakonec moc daleko na sever nedostaly.

Podle dostupných údajů napadl na Znojemsku asi 1 cm sněhu, poprášeno bylo přechodně i ve vinařské obci Kobylí u Hustopečí (175 m n. m.). Přes den se oteplilo nad nulu a sníh odtával. Sněžení nezásáhlo jen krajní jih Moravy, ale i část Čech u hranic s Rakouskem. Zde stanice ve Starých Hutích naměřila 3 cm nového sněhu.

Na horách je sněhu stále málo, na hřebenech Šumavy a Krkonoš je maximálně kolem 10 cm vysoká pokrývka a podhůří je na tom ještě hůř nebo rovnou úplně na trávě. Nadbytek sněhu netrápí ani hory na Moravě a ve Slezsku, beskydská Lysá hora hlásí 1 cm a jesenický Šerák je na nule.

Četnější sněžení zasáhlo i jihozápadní část Slovenska, sníh zaznamenala například Bratislava-Koliba nebo v okolí jaderných elektráren Mochovce (Nitranský kraj) a Jaslovské Bohunice (Trnavský kraj)

Aktuálně (19:40) postupují přes Česko přeháňky, lokálně by se tak sněžení mohlo objevit i večer a v noci na úterý.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;SHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK