Déšť, sníh i bouřky prochází Evropou

6.11.2019

Ve Skotsku jsou ve vyšších polohách předpovídány sněhové přeháňky, ve Středomoří pozorovali bouřky.

Déšť, sníh i bouřky prochází Evropou

Na zprávy o suchu by si nyní v západní a jižní Evropě vzpomněl jen málokdo, oblasti si totiž užívají velmi vlhkého začátku listopadu, a  srážkám zatím zdaleka není konec.

V západní Evropě nyní očekávají hned dvě tlakové níže za sebou, z nichž první by měla přes Britské ostrovy přecházet již ve čtvrtek a další v neděli. V neděli je místy očekáváno až 50 mm deště, a to zejména v Anglii a Walesu. V severním Irsku a ve Skotsku bude srážek méně, zato však ve vyšších polohách mohou být i sněhové. Kvůli nárazům větru i vytrvalému dešti se tak na Britských ostrovech očekávají značná zpoždění u hromadné dopravy, případně také výpadky elektřiny.

Zmiňované dvě tlakové níže se budou následně stáčet k jižní Evropě, kde však ještě předtím zažijí počasí příslušející u nás spíše létu. Už v úterý zalil déšť Korsiku, Sardinii a západní pobřeží Itálie, přičemž u Říma vzniklo několik bouřkových buněk. Další srážkové pásmo se taktéž v úterý dostalo přes Alpy směrem na Balkán. Ve středu pršelo zejména v jižní Itálii a na čtvrtek jsou předpovídány vytrvalé deště na západním pobřeží Řecka.

Déšť by to měl být velmi intenzivní, na mnoha místech by mělo napršet 50-100 mm srážek a místy dokonce až  150 mm. V jihovýchodní Evropě pak budou dešťové epizody pokračovat i během pátku a o víkendu. Kvůli možnosti nasycení půdy bude potřeba mít se na pozoru před častějšími pády stromů.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, accuweather.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK