Dvě studená, místy mrazivá rána

8.10.2019

Studený vzduch k nám pronikl v týlu tlakové níže, která přinesla déšť v sobotu.

Dvě studená, místy mrazivá rána

Ale samotný příliv chladného vzduchu by zatím na mráz v nižších polohách nestačil. K propadu teploty přispěl i další důležitý prvek - tím, jak se nad naše území rozšiřoval výběžek vyššího tlaku, tak se hlavně v severovýchodní části republiky protrhávala oblačnost. A právě kombinace studeného vzduchu a malé oblačnosti umožnila dosažení záporných teplot na řadě míst i mimo horské oblasti.

A kde bylo nejchladněji? Pondělní ráno přineslo nejsilnější mráz na Jizerku, kde naměřili zimních -9,5 °C. Jen o dvě desetiny stupně více bylo na Luční boudě v Krkonoších. Na hodnotě -6,7 °C se zastavil pokles teploty na Bílém potoce v Jizerských horách. Záporné hodnoty mohli lidé odečítat i v některých velkých městech, například v Hradci Králové (0/-1 °C) nebo v Ostravě (-1/-2 °C).

V noci na úterý bylo kolem -7 °C zaznamenáno na Jizerce a v Orlickém Záhoří, které, jak název napovídá, leží za hlavním hřebenem Orlických hor blízko hranice s Polskem. Tentokrát se lehce mrazivého rána dočkalo i Brno. Velmi studené ráno měla v úterý východní Morava, v Hošťálkové se teplota přiblížila k -5 °C, tři stupně pod nulou byly i ve Vsetíně.

Nemáte pocit, že by na prvních příčkách měly být slavné šumavské slatě? Nezapomněli jsme na ně, ale kvůli oblačnosti a celkově špatným podmínkám pro noční prochlazování zde teplota neklesla výrazněji pod -3 °C. Ale můžeme si být jisti, že během zimy o nich ještě uslyšíme.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK