Přichází výrazné a dlouhodobější ochlazení

1.10.2019

Na horách bude v příštích dnech zřejmě už poletovat sníh

Přichází výrazné a dlouhodobější ochlazení
Úterní denní teploty ještě vystoupily na jihu Moravy až na letní hodnotu 25°C, ale tím je pro letošek s pěknými skoro letními dny konec. Na většině území byla maxima podstatně nižší, a hlavně na severozápadě, kde už se pomalu začal projevovat frontální systém. Ten nyní začíná přecházet Česko a přinese řádné ochlazení. To navíc proběhne hned ve dvou vlnách.

Výrazné ochlazení zaznamenáme už během středy, polední teploty vystoupí ještě na 14/18 °C, ale odpoledne čekáme studenou frontu doprovázenou deštěm, která přinese výrazné a rychlé ochlazení. Už v podvečer se v západní polovině Čech teploty sníží pod 10 °C a během noci budou dál klesat, na Moravu ochlazení dorazí s mírným zpožděním. Na frontě se vyskytne déšť a dočasně i výrazně zesílí vítr.

Od čtvrtka tedy už nastane chladnější ráz počasí, ve čtvrtek očekáváme velmi proměnlivou a spíše velkou oblačnost s místními přeháňkami a teplotami už jen 9/13 °C. Zatím pravděpodobně deštivými i na nejvyšších horských vrcholcích, ale asi by nějaké vločky např. na Sněžce překvapením nebyly. Páteční teploty budou o jeden stupeň vyšší, srážek bude během dne méně, ale oblačnosti pořád hodně.

Déšť nastoupí v noci na sobotu a hodně ošklivou a deštivou očekáváme právě sobotu. Navíc se na studené frontě bude od severu dále ochlazovat - to přijde druhá vlna studeného vzduchu. Srážky už budou na horách přecházet ve sněhové. Denní maxima v sobotu budou ještě stejná jako v pátek - 10/14 °C, ale s večerem budou teploty klesat. Neděle pak už nabídne denní teploty pouze 7/11 °C, k tomu proměnlivá oblačnost s přeháňkami. Z nepříliš vábného víkendového počasí bude neděle sice chladnější, ale pocitově o něco málo příjemnější den. 

V příštím týdnu bude pokračovat chladné počasí, na jeho začátku očekáváme teploty 7/11 °C hodící se spíše do listopadu. Jako nejpravděpodobnější, i když ještě ne jistá varianta se zdá, že takové chladno a k tomu zase i přeháňky se budou vyskytovat v celé pracovní části příštího týdne. Přichází tedy opravdový podzim. Prvním říjnový den se stane asi zároveň nejteplejším dnem měsíce, nečekáme, že by teploty ještě měly sílu se vyškrábat zpátky ke dvacítce.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK