Teplo na Islandu, bouřlivo ve Středozemí

21.9.2019

Hřeben vysokého tlaku nad centrální Evropou přinese teplý vzduch nad Island a jižní Grónsko.

Teplo na Islandu, bouřlivo ve Středozemí

Přízemní tlakové pole nad Evropou je tento víkend ovlivněno hned několika tlakovými útvary. Rozsáhlý hřeben vysokého tlaku vzduchu mezi Jaderským a Severním mořem odděluje dvě tlakové níže nad západním Atlantikem a severovýchodní Evropou. Tento vzor, často nazývaný „omega blocking“, způsobuje na mnoha místech Evropy zajímavé srážkové i teplotní projevy počasí.

Na západní straně uvedeného hřebene dochází k výraznému meridionálnímu proudění, kdy je vzduch distribuován z jihu na sever na místo v Evropě obvyklejším západo-východním směrem. To vede k nadnormálním teplotám v oblasti od Islandu do jižního Grónska. Přízemní teploty  mohou být na začátku následujícího týdne nad jižním Grónskem až o 20°C nad teplotním průměrem! Kompenzuje se to výrazně podnormálními teplotami v severovýchodní Evropě, kde by naopak teploty měly být o 10°C pod normálem.

Na druhou stranu nad jihozápadní Francii došlo v sobotu v přízemním tlakovém poli ke vzniku tlakové níže, na jejíž jižní straně dochází k nasávání teplého vlhkého vzduchu směrem na východ. Výsledkem je silný vítr o rychlostech až 70 km/h (v nárazech až 100 km/h) nad Baleárskými ostrovy a Itálií. Výrazně instabilní vzduch vede ke vzniku bouřek a hrozí tak přívalové deště, nárazovitý vítr i kroupy. V neděli je ve Středozemí předpovídán vznik několika dalších tlakových níží, nejvíce ohroženými oblastmi jsou stále severovýchodní Španělsko, jihozápadní Francie a Baleáry.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, accuweather.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK