Větrný víkend pro západní Evropu

19.9.2019

Vítr na Britských ostrovech může v sobotu dosáhnout 50 km/h.

Větrný víkend pro západní Evropu

Zatímco před námi je poměrně slunečný konec týdne, v západní Evropě tak klidně nebude. Přestože i zde by mělo být poměrně teplo, víkend jim zkazí silný vítr.

Ten souvisí s rozsáhlou oblastí nízkého tlaku vzduchu v přízemním tlakovém poli, která se zatím ještě nachází jižně od Grónska. Tato oblast je ve skutečnosti extra-tropickou cyklonou Humberto a jak právě zjišťují na Bermudách, stále v ní fouká v nárazech až 200 km/h. Podle modelu GFS se však tato oblast bude postupně přesouvat směrem na západ, nadále zeslabovat a v neděli se již bude rozprostírat mezi severním pobřežím Pyrenejského poloostrova a Islandem.

V sobotu je nejsilnější vítr očekáván nad Velkou Británií, kde by mohl dosáhnou rychlosti až 50 km/h. Největrněji by přitom mělo být kolem poledne v severozápadní Anglii. Jen o pár kilometrů nižší rychlost větru lze očekávat v Bretani, obecně na západním a jižním pobřeží Francie a také v centrálním Španělsku. Právě ve Španělsku a Francii bude třeba opatrnosti i v neděli, jelikož se tato tlaková níže bude pohybovat spíše pomalu.

V pondělí začne tato tlaková níže ovlivňovat také počasí v České republice, pravděpodobnost silného větru u nás však pomalu klesá.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK