Pondělí přinese další déšť

8.9.2019

Podobně jako loni přináší začátek podzimu četné dešťové srážky.

Pondělí přinese další déšť

Aktuálně (neděle 21 h) prší na většině území Čech s výjimkou jejich severovýchodních částí (Hradec Králové, Trutnov a okolí). V průběhu noci se déšť rozšíří i na Moravu a do Slezska, naopak v jižních Čechách už bude slábnout nebo ustávat. Během ranních hodin budou srážky lokálně intenzivní, doporučujeme si proto přibalit deštník! To stejné platí i dopoledních hodinách a prvních hodinách po poledni. Odpoledne už budou srážky ubývat, nejdéle by měly setrvat na krajním východě a západě republiky.

Za nejbližších 24 h (do pondělí 21 h) by mělo na většině území spadnout mezi 10 a 30 mm srážek, najdou se ale i asi místa, kde spadné méně, hlavně na jihu Čech. Předpověď nejvyšších úhrnů je zatím stále nejistá, modely se příliš neshodují kde by k nim mělo dojít. Lokálně nemůžeme vyloučit ani srážky nad 50 mm. Aktuální vývoj srážek můžete sledovat na radarových snímcích.

Déšť k nám přináší brázda nižšího tlaku, která k nám zasahuje od jihu. V její severní části, nad Českem a okolím se v ranních hodinách utvoří samostatná tlaková níže, která bude mohutnět a postupně se přesune nad Německo a Polsko. S tím, jak se níže odsune dál z našeho území bude souviset postupné úbývání srážek nad Českem v odpoledních a večerních hodinách.

Dynamická situace přinese rozdíly i v teplotách a ve směru proudění. Nejtepleji by mělo být ve střední části republiky (15-18 °C), o trochu chladněji na východě Moravy a Slezska (13-16 °C) a nejchladněji na samém západě Čech, kam už v týlu níže pronikne chladnější vzduch od severozápadu. Zde čekáme denní maxima jen kolem 13 °C. V Čechách se během dne rozfouká mírný Z až SZ vítr, naopak na Moravě bude ráno foukat ještě z JV, postupně se vítr stočí na JZ.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK