První polovina července byla podprůměrná, ale jen mírně

17.7.2019

Počasí se nám zdálo chladné zejména ve srovnání s červnem

První polovina července byla podprůměrná, ale jen mírně
Začátek prázdnin, konkrétně první polovina července, byl ve znamení mnohem chladnějšího počasí oproti tomu jaké nabídl červen. Průměrná teplota byla však jen zhruba 0,6 °C pod průměrem, což je počasí vlastně na úrovni normálu. Velký vliv mělo to, že ještě v prvním červencovém dnu pokračovalo extrémní vedro a chladné počasí nastalo až od 2. dne měsíce.  Pokud bychom odstranili 1. červenec, měly další dva týdny odchylku od normálu -1,1 °C, a to už je podprůměrné počasí. I když stále jen mírně. 

Nejchladnějším dnem letošního léta byl zatím 9. červenec, který byl mimochodem chladnější než všechny červnové dny. Posledním takhle chladným dnem byl 30. květen. Což je pro zajímavost druhý letošní podobný paradox - poprvé květen měl nižší maximální teplotu než duben. Nemůžeme však říci, že byl 9. červenec nějak extrémní, to vůbec, průměrná teplota byla jen necelé 4 stupně pod normálem. V Česku je přitom běžné, že se odchylka od normálu v jednotlivých dnech dostává běžně nad 7 °C a v extrémních případech se blíží až k 10 °C.

Letošní první polovina července tedy nebyla nijak zvlášť studená, byla na červencové poměry blízká normálu. Pocitově jsme však vnímali velký propad teplot ve srovnání s červnem, který se projevil jako extrémní. Léto jako celek zatím zůstává výrazně nadprůměrné, uvidíme, co přinese jeho druhá polovina.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK