Napršelo dost? Houby by růst mohly!

15.7.2019

Déšť byl poměrně rovnoměrný na celém území

Napršelo dost? Houby by růst mohly!
Česko má za sebou srážkovou epizodu, jejíž hlavní část trvala od pátku do neděle a drobné přeháňky se ještě objevily v pondělí, ale to už pouze na malé části území. V kombinaci s chladnějším počasím to pomohlo doplnění vody v krajině. Nejednalo se o krátké přívalové deště, i když charakter byl z větší části přeháňkový, především v neděli.

Během zmíněných tří dní spadlo prakticky na celém území přes 10 mm srážek, většinou to bylo 10-20 mm a na řadě míst více než 20 mm, na některých místech pak i více než 30 mm. Srážkové mapy ukazují, že tentokrát došlo k až vzácně rovnoměrnému rozložení deště po celé republice. O něco více pochopitelně pršelo na horách, zejména pak na jihu území, tedy na Šumavě. Nejslabší srážkové úhrny měly oblasti na východě Moravy. Zejména na Ostravsku se někde srážkové úhrny přes 10 mm nedostaly.

Déšť hodně pomůže přírodě, protože omezí sucho, aspoň na nějakou dobu. Houbaři by se mohli v horizontu jednoho týdne dočkat zase obnovení růstu hub. Trochu hůře na tom budou vodáci, protože řeky na déšť moc výrazně nereagovaly. Na to byly srážky moc slabé, voda se zachytila v horní vrstvě půdy, odkud si ji vezme vegetace. Spodní vody a prameny byly doplněny jen velmi málo. Především pro vodáky tak zůstávají možnosti plavby v Česku výrazně omezené.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK