V neděli přinese fronta mírné ochlazení

5.7.2019

Po sobotních 30°C opět klesnou teploty k letnímu průměru.

V neděli přinese fronta mírné ochlazení

Zatímco v sobotu bude Česká republika ještě pod vlivem tlakové níže od severu, která k nám přináší mírné západní proudění, během neděle očekáváme změnu tlakového pole. Přes naše území přejde v severozápadním proudění slabý frontální systém a řídícím tlakovým útvarem se postupně stane hřeben vysokého tlaku vzduchu. Očekáváné ochlazení je však poměrně mírné.

V sobotu předpokládáme převážně polojasnou oblohu, což umožní výrazný nárůst zejména odpoledních teplot. Na jižní Moravě dokonce hrozí teploty ke 33°C, jak uvádí ve své výstraze Český hydrometeorologický ústav. Ve zbytku republiky budou teploty trošku nižší, převážně by měly být mezi 26 a 30°C.

Modely se zcela neshodují na načasování přechodu fronty přes naše území, mělo by se však jednat spíše neděli ráno a dopoledne. Odpolední teploty proto v neděli nevystoupí tak vysoko, maxima očekáváme spíše do 25°C. Zároveň budou s frontou spojeny drobné přeháňky, které by však dle aktuálních modelů neměly přinést více než 10 mm srážek a na některých místech opět nemusí zapršet vůbec. Přestože jde o studenou frontu, na níž se často vyskytují bouřky, zatím jejich vzniku během neděle nic nenasvědčuje.

Během začátku dalšího týdne očekáváme opět pomalé oteplování, teploty by se však měly pohybovat blízko letnímu průměru pouze s ojedinělými přeháňkami.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK