První tropické dny roku dorazily!

4.6.2019

Zatím se teploty nad 30 °C dostávají jen v nížinách

První tropické dny roku dorazily!
Letos si počasí pěkně spořádaně počkalo až na červen - dřív nám nenabídlo teploty nad 30 °C, což se v minulých letech většinou dělo už v květnu. První překonání hranice 30 °C nastalo až v neděli 2. června, i když pouze na několika málo stanicích v nejteplejších částech Čech - 30,2°C naměřili v Dobřichovicích nebo ve Stříbře. 

V pondělí byly teploty ještě o něco vyšší, tropická třicítka padla na více místech (stále však šlo o podstatně méně než polovinu území Česka) a nejvyšší teplota byla podle hlášení ČHMÚ naměřena v Řeži u Prahy, a to 31,6 °C. I když večer ještě přišla zajímavá informace z Prahy-Klementina, kde mělo být dosaženo 32,1 °C, což by znamenalo překonání zdejšího rekordu i naměření nejvyšší teploty v Česku. Jenže průběh teploty na stanici vykazuje určitou podivnost, když se teplota odpoledne dostala jen na 30 °C, kolem 17. hodiny už začala klesat a pak překvapivě kolem 18. hodiny náhle a na krátkou chvíli stoupla na 32 °C. Toto nepřirozené večerní oteplení vyvolává podezření, zda nebylo měření něčím ovlivněno. 

Každopádně teplé počasí s maximy až přes 30 °C nás doprovodí i úterkem a středou, studenou frontu s bouřkami a ochlazením předpokládáme ve čtvrtek. Překonání teplotních rekordů ovšem není moc pravděpodobné, na začátku června byly podobné teploty v minulosti už mnohokrát. Závěr týdne bude o něco chladnější, ale nepřijdeme o letní počasí.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK