Ve středu očekáváme intenzivní déšť

21.5.2019

Tlaková níže severovýchodně od Česka přinese intenzivní srážky především do severovýchodních Čech a na Moravu.

Ve středu očekáváme intenzivní déšť

Zatímco déšť posledních dnů byl v Česku spíše slabší a trvalejší, v úterý a středu by se tato situace měla změnit. Důvodem je pomalu se pohybující tlaková níže se středem nad naším územím, která se bude během dneška a zítřka jen velmi pomalu pohybovat směrem k severovýchodu.

V úterý by se nad Českou republikou měl déšť vyskytovat spíše ve formě intenzivních lokálních dešťových přeháněk. Ty však mohou být podle hodnot CAPE a Lifted Index  ojediněle spojeny s bouřkami a doprovodnými jevy (kroupy, silný vítr), a to zejména v Čechách a na Vysočině. Výjimkou z hlediska vytrvalosti srážek je oblast Šumavy, kde modely předpokládají trvalejší déšť i dnes. Odhaduje se tak, že např. na Horské Kvildě by mělo dnes spadnout asi 12,5 mm srážek.

Komplikovanější situace nastane ve středu, kdy se tlaková níže přesune nad jižní Polsko a po její zadní straně k nám bude proudit vlhký vzduch od severozápadu. Intenzivní déšť je dle většiny modelů očekáván již od půlnoci na severovýchodě našeho území a postupně se bude rozšiřovat nad celé Slezsko, Moravu, Vysočinu a také severní a východní Čechy. Na déšť přívalového charakteru by se měli připravit především na Jesenicku, v Rychlebských horách, od Jizerských hor přes Krkonoše po podhůří Orlických hor, místy také na Beskydsku, Olomoucku a v Javornících.

Nelze vyloučit, že přívalové deště povedou ke zvýšení hladin řek na 1. stupeň povodňové aktivity či bleskovým povodním v obcích ležících v údolích, doporučujeme proto zvýšenou opatrnost a průběžné sledování situace. Během středeční noci a čtvrtka by však srážky měly na většině našeho území ustávat a hladiny řek tak postupně opět opadnou.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK