Duben byl druhý nejteplejší v dějinách

20.5.2019

Zaostal jen za rokem 2016

Duben byl druhý nejteplejší v dějinách
Globální teplota stále roste a letos na jaře se zase zvyšuje odchylka od normálu. V roce 2016 byly extrémně teplé měsíce, které ustanovily nové rekordy. Letošní rok jim ale šlape na paty. Březnová teplota byla druhá nejvyšší právě po březnu 2016, s tím, že k překonání rekordu chybělo 0,18 °C. A duben se také umístil na druhém místě za dubnem 2016 a ztráta činila 0,15 °C. I když to nevypadá jako mnoho, tak z hlediska celosvětového průměru jsou i setinky stupně významné.

Zvlášť teplý byl duben v Grónsku, kde už na konci měsíce došlo už k odtávání části zdejšího ledovce, což v této fázi jara není vůbec obvyklé a nikdy v historii nebylo na konci dubna už tak významné tání (i když šlo i tak jen o 3 % celé plochy levovce). Teploty byly v Grónsku rekordně vysoké. Kromě toho byly velice vysoké teploty i ve Skandinávii, na severovýchodě Ruska nebo v Číně. Studený duben naopak ohlásila Kanada. 

První třetina roku 2019 se také v historickém žebříčku umístila na druhém místě za rokem 2016. Zde stojí za zmínku, že i v tomto delším horizontu je výrazně podprůměrná Kanada, resp. v tomto případě spíše oblast hranice USA a Kanady. Rekordně vysoké teploty vykazuje v tomto období zejména Austrálie, ale také další části světa. 

Jelikož probíhající fáze El Niňo je slabá a jev navíc už je za vrcholem, tak z hlediska oceánského proudění nejsou vytvořeny předpoklady, aby byl zbytek roku a rok jako celek rekordně teplý. Pravděpodobně se letošní rok umístí z hlediska globální teploty na velmi vysokých příčkách, ale úplně první spíše nebude. Odhadujeme druhé až třetí místo. I to každopádně potvrzuje celkové výrazné oteplování klimatu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK