Suchý duben? Nakonec skončil blízko průměru!

2.5.2019

Závěrečné dny měsíce zažehnaly sucho

Suchý duben? Nakonec skončil blízko průměru!
Prakticky celý duben se v Česku prohlubovalo sucho, které už ohrožovalo zemědělskou produkci a hladiny řek poslalo na letní úrovně. Na konci měsíce ovšem přišly spásné srážky, které stav sucha aspoň dočasně zastavily. Pršelo na celém území a vůbec nejzajímavější déšť přišel na úplný východ území až 30. dubna - v oblasti Beskyd spadlo až 50 mm deště, stanice Mořkov naměřila 55 mm za 24 hodin. Tyto vydatné deště se ale týkaly jen malého území.

Celkově za duben a celou republiku nedosáhly úhrny srážek na úroveň normálu, ale nakonec se od něj příliš nevzdálily. Přesně spočítáno to není, avšak dle průběžných údajů bude srážkově nadprůměrný právě východ republiky, včetně např. Ostravy, kde spadlo 56 mm deště oproti průměrným 50 mm. Docela dobře si vedl i naopak západ Čech, naopak výrazně pod průměrem skončilo třeba Liberecko, kde samotné krajské město obdrželo jen polovinu běžného úhrnu.

Konec dubna tak odvrátil problémy se suchem a současné chladnější počasí působí také pozitivmě, navíc do konce týdne by ještě trochu mělo zapršet. Poslední srážky byly vesměs z trvalejšího deště a nikoliv přeháněk, takže lépe dokázaly zavlažit krajinu a vsáknout se do půdy, kde jsou nejpotřebnější. Hladiny řek se zvedly jen mírně, nicméně se dostaly aspoň na normální úroveń pro tuhle část roku a na východě republiky dokonce výrazněji nad ní. Snad květen problémy se suchem zase neprohloubí, zatím to na to naštěstí nevypadá.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK