O víkendu přijde výrazné ochlazení

30.4.2019

Letní počasí, které ukončila páteční studená fronta se v dohledné době nevrátí. Po mírném oteplení, které přinese ve čtvrtek až 21 °C se opět citelně ochladí.

O víkendu přijde výrazné ochlazení

Ochlazení pocítí nejdříve v Čechách, kde už v pátek očekáváme teploty mezi 10 °C a 14 °C, na Moravě by ještě mohla být překročena hranice 15 °C. Podobné rozdíly může přinést i sobota, jen s tím rozdílem, že v Čechách by bylo 7/11 °C a na Moravě do 14 °C. Pokud se ale studený vzduch protlačí k východu o něco rychleji, mohou zůstat teploty podobně nízké i na Moravě.

Velmi zajímavá se nyní jeví neděle. Studený vzduch už by se měl usadit na celém území a navíc se na východě pravděpodobně přidají srážky. Ale pozor, nemusí se jednat jen o déšť, ale v nadmořských výškách nad 700 m může i sněžit. Beskydy si tak mohou nadělit májovou sněhovou nadílku. Od podobné výšky čekáme, že budou sněhové i přeháňky na zbytku území, bude jich ale méně.

Podle současných modelových výstupů bude studený vzduch proudit na naše území až do středy. Pokud by se kteroukoliv noc v tomto období vyjasnilo a utišil vítr, může teplota z odpoledních 7/12 °C snadno spadnou k nule nebo i pod ní. Nejvíce ohrožené jsou jako vždy údolní lokality. Zvlášť nebezpečný průběh by byl kdyby zůstalo přes den oblačno, které by tlumilo sluneční záření, a večer by se rychle projasnilo.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK