Včera velké teplotní rozdíly, dnes teploty v Česku spíše stejnorodé

15.4.2019

Jihozápad Česka byl v neděli výrazně chladnější než zbytek území.

Včera velké teplotní rozdíly, dnes teploty v Česku spíše stejnorodé

Teplotní pole nad Českem se včera a dnes velmi lišilo. Nedělní minimální teploty nakonec klesaly na jihozápadě Čech k -7°C, ovšem nejenom v horských oblastech, nýbrž také na Plzeňsku, Karlovarsku a Sokolovsku. Nejnižší teploty byly změřeny v obci Šindelová (Obora), na Klínovci a také na Luční boudě. Tento kontrast se projevil i na nejvyšších nedělních teplotách, které jihozápadně od osy Teplice–Praha–Brno zřídkakdy přesahovaly 8°C a na Šumavě se dokonce pohybovaly blízko nuly.

Jiná byla situace dnes. Minimální teploty se na většině území České republiky pohybovaly mezi -2 a 3°C, pouze na dolních tocích Moravy a Dyje zůstaly nad 4°C. Minima byla naměřena v Krkonoších (Bedřichov a Luční bouda) a na Šumavě (Horská Kvilda: -5,6°C).Také nejvyšší denní teploty se na většině území pohybovaly mezi 10 a 16°C s nižšími teplotami v podhorských a horských oblastech (např. 0,2°C na Luční boudě). Zcela ojediněle maximální teploty rostly až k 17°C, a např. v Plzni.

Značné nedělní rozdíly by mohly souviset s okluzní frontou, která podle britské meteorologické služby Met Office přecházela přes naše území směrem na jihozápad, až se v noci na pondělí rozpadla nad Německem. Dnes již naše území ovlivňovala především tlaková výše Katarina s centrem nad severní Skandinávií.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK