Noční mrazy se ještě vrátí, nejchladněji bude v úterý

13.4.2019

Ubývání oblačnosti na přelomu týdne s sebou přinese slunečné dny, ale i velmi chladné noci. Nejmrazivější bude zřejmě úterní ráno s teplotami až k -4 °C.

Noční mrazy se ještě vrátí, nejchladněji bude v úterý

Už v noci na neděli mohou mrazíky zasáhnout západ Čech, kde se déle udrží zmenšená oblačnost. Následující noc na pondělí očekáváme pokles teploty pod nulu na řadě míst v Česku, rtuť může spadnout i na -2 °C.

Nejmrazivější ráno by mělo být to úterní s teplotami mezi 0 °C a -4 °C, v údolích nelze vyloučit ještě větší propad teploty. K takto hlubokému poklesu dojde kvůli nahromadění optimálních podmínek - vyjasnění, slabého větru a opětovného zatečení chladného vzduchu nad naše území. Vzduch sice nebude přes den tak studený jako třeba v pátek, kdy ale bylo více oblačnosti a mnohde i foukalo. Proto páteční mrazy nezásahly celé území, ale zejména západní Čechy, kde bylo oblaků méně.

Nízké ranní teploty vydrží i ve středu a ve čtvrtek. Počet míst, kde bude mrznout se ale bude postupně snižovat. Od víkendu už (prozatím) mrazíky mimo hory nečekáme.

Při předpovědi nočních teplot pro konkrétní lokalitu je důležité znát její geografické podmínky. Pokud bydlíte v údolí, můžete očekávat nižší minima než pár set metrů dál na kopci. Rozdíl může činit klidně i několik stupňů. Studený vzduch, který je těžší než teplý, má tendenci se za jasných nocí hromadit v údolích a kotlinách.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK