Teploty v neděli dvacítku zdolaly, rekordy však vydržely

17.3.2019

Před 7 lety bylo ještě citelně tepleji

Teploty v neděli dvacítku zdolaly, rekordy však vydržely
O tom, že neděle bude krásně teplá a slunečná, se vědělo delší dobu dopředu. Teplot dosahujících na 20 °C jsme se pak skutečně i dočkali, letos sice ne poprvé, ale na zatím nejvíce místech. Z hodinových měření vyplynula nejvyšší teplota v Českých Budějovicích ve výši 20,6 °C. Na dalších místech v Česku bylo přes 20 °C o pár desetin. Týkalo se to zejména Polabí, ale teploty byly napříč republikou vyrovnané a dvacítka padla i na Ostravsku. Všude bylo rovněž slunečno.

K překonání rekordů ovšem nedocházelo, protože 17. března 2012 pronikl do střední Evropy ještě znatelně teplejších vzduch. V Dobřichovicích u Prahy tehdy naměřili 24 °C a na řadě dalších míst v Česku více než 22 °C. Z toho dne pochází i aktuálně platný rekord v Praze Klementinu o hodnoce 20,3 °C. Tuto neděli ale k překonání tohoto maxima moc nechybělo, méně než 1 stupeň. Neděle přinesla teplé počasí i do okolních zemí. V Maďarsku dosahovaly nedělní teploty až na 23 °C, v Srbsku už se dočkali i letních 25 °C.

Začátek nového týdne přinese výraznější ochlazení, ale už ve čtvrtek se teplé počasí opět vrátí a dvacetistupňové hodnoty na teploměru budou znovu v ohrožení. Jelikož už se dostaneme do poslední třetiny března, nejedná se už o žádný nebývalý exrém, i když počasí je to přece jen velmi nadprůměrné. Typické denní teploty se v této části března pohybují kolem +10 až +12 °C.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK