Deště a tání sněhu zvedaly hladiny našich řek

16.3.2019

Srážkově vydatné počasí posledních dní zásobuje řeky velkým množstvím vody. K tomu se přidává tání sněhu v horských polohách, kde se ho letos nashromáždilo opravdu velké množství. Na několika místech došlo i k překročení 2. stupně povodňové aktivity.

Deště a tání sněhu zvedaly hladiny našich řek
Po sušším závěru února se střední Evropa dostala do výrazného západního proudění, ve kterém postupují jednotlivé frontální systémy se srážkami. Navíc je počasí poměrně teplé a větrné, což představuje ideální kombinaci pro tání sněhu ve vyšších polohách a na horách. Horské polohy byly během zimy velmi dobře zásobeny sněhem, i v současnosti leží podle údajů ČHMÚ v nejvyších polohách Šumavy kolem 2 metrů sněhu.

Právě uvedené faktory přispěly k výraznému vzestupu hladin řek během dnešního dne. V podhůří Šumavy vystoupila na 2. stupeň povodňové aktivity horní Otava v Rejštejně a v Sušici spolu s Vltavou v Českém Krumlově. V Krumlově dokonce chybělo jen necelých 5 cm k dosažení 3. stupně! Mimo jižní Čechy se na 2. stupeň dostala i Sázava v Sázavě, ale zde již došlo k poklesu na stupeň první.

Kromě stupňů povodňové aktivity můžeme výjimečnost hydrologické situace vyjádřit pomocí tzv. N-letých průtoků. N-leté průtoky nám říkají, po jak dlouhé době se v dlouhodobém průměru takto vysoké průtoky vyskytují. Například Otava v Sušici dnes zaznamenala průtok 119 m3/s, což je o něco více než hodnota 1-letého průtoku, ale stále hluboko pod úrovní průtoku 5-letého.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz, ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK