Na horách napadl nový sníh

6.3.2019

Přinesl ho úterní večer v polohách nad 800 metrů

Na horách napadl nový sníh
Prudké změny počasí pokračovaly v Česku i v úterý, kdy k nám pronikal chladný vzduch od severozápadu. V pozdějších odpoledních a večerních hodinách přecházelo srážkové pásmo, kde od střední poloh přecházely srážky ve sněhové. A ve výškách nad 800 metrů se díky poklesu teplot pod nulu sníh i držel. Na hřebenech Krkonoš spadlo večer kolem 10 cm nové sněhové pokrývky, podobně vydatně sněžilo ještě i v Orlických horách. Čerstvý sníh potěšil i výše položená lyžařská střediska.

Hřebeny Krkonoš stále disponují více než dva metry vysokou sněhovou pokrývkou. Od lednového maxima je sněhu skoro o půl metru méně, ale stále je ho více než v předchozích zimách. Metr přírodního sněhu nacházíme místy ještě ve výškách kolem 1000 metrů nad mořem i v dalších pohořích. Pod 800 metry však už v Česku sníh prakticky zmizel, nedávné teplé dny ho velmi rychlE požraly. Z celého roku je nyní nejvíce výrazný přírůsek sněhu s nadmořskou výškou a právě kolem 800 je silný zlom.

V příštím týdnu očekáváme relativně studené a srážkově bohaté počasí, takže na horách se mohou dočkat opětovných přírůstků sněhu a i zlepšení jeho kvality. Není vyloučeno, že se aspoň na krátko dočkají sněhové pokrývky ještě i obyvatelé měst a vesnic v nižších polohách. V minulosti tomu tak v polovině března bylo mnohokrát. A proudění vzduchu, které očekáváme v příštím týdnu, tomu vcelku nahrává. Modely se však ještě trochu rozcházejí a předpověď bude třeba upřesnit.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK