Mráz přišel od východu. Náhle...

22.2.2019

Teploty se během dnes sesunuly až o 15 °C

Mráz přišel od východu. Náhle...
Páteční počasí mohlo leckoho překvapit. Ranní cesta do práce připomínala asi jaro - teploty se na celém území pohybovaly kolem +5 °C nebo i výše. Někde bylo i ráno až kolem 8 °C! Vypadalo to na teplý den. Jenže místo obyvklého oteplení se během dopoledne naopak od severovýchodu začalo ochlazovat. I když na jihozápadě stihly teploty vystoupit ještě nahoru - v Domažlicích až na +10 °C. Na severovýchodě republiky byly ale ranní teploty maximem pátečního dne. 

Na Ostravsku se teploty sesnuly pod nulu už během odpoledne, na zbytku území pak postupně také a večer už mrzlo úplně všude. Na jihozápadě území, kde byly polední teploty vskytku jarní, to bylo znát obzvlášť. Ve zmíněných Domažlicích klesla teplota v 22. hodin na -2 °C. V horských oblastech se večer ochladilo pod -5 °C. Během noci pokračovalo celoplošné ochlazování. Ranní teploty tak v Česku v sobotu ráno klesly na celém území do rozmezí většiniou mezi -5 °C a -10 °C, v příkladných Domažlicích -6 °C. Na Jizerce naměřili -17°C, kdežto ještě v pátek ráno zde bylo +2 °C. Znamená to, že sobotní ranní teploty se pohybovaly i o více než 15 °C níže než byly páteční ranní.

Studená bude sobota a velmi mrazivá bude i noc na neděli. A přitom nás studený vzduch od severovýchodu zasáhl jen svou okrajovou částí. Hlavní porce studeného vzduchu se propadá k jihu cestou východněji od nás. Mrazy míří do jihovýchodní Evropy, pod sněhem se ocitne celé Bulharsko, Balkán a dokonce i větší část Řecka. V této oblasti to bude asi nejstudenější úder letošní zimy.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK