Po krátkém ochlazení bude příští týden zase jarní

20.2.2019

Snížení teplot očekáváme hlavně na východě republiky.

Po krátkém ochlazení bude příští týden zase jarní
Uplynulé jarní dny nás trochu namlsaly, ale ještě je únor a neměli bychom zapomínat, že zimní období neskončilo. Nyní se to částečně projeví na východě území, kam v pátek pronikne od severu studený vzduch. Naše republika bude jen částečně zasažena severním prouděním, hlavní studená vzduchová hmota bude putovat přes Pobaltí a Ukrajinu směrem do Maďarska a Rumunska nad Balkán, a pak až do Řecka. Do všech těchto zemí přinese sníh a mráz, i když do Řecka asi ne až na pláže. 

Česko bude zasaženo jen okrajově. Snížení teplot zaznamenáme už v pátek během dne, resp. odpoledne se začne od severozápadu rychle ochlazovat. Na jihozápadě Čech ještě čekáme kolem poledne teploty až 10 °C, na severovýchodě bude dopoledne +5 °C odpoledne se už kolem 16. hodiny ochladí k nule a večer začne mrznout. Zpočátku dešťové přeháňky se změní ve sněhové a pak ustanou. Ochlazení se tedy projeví především v Moravskoslezském kraji, kde asi v sobotu klesnou teploty po ránu asi k -7 °C a přes den se dosatnou maximálně k nule. Na jihozápadě Čech, kde bude vliv ochlazení nejmenší, čekáme v sobotu zhruba +5 °C.

Od neděle se začne zase rychle vracet jarní počasí, současně bude ubývat oblačnosti a převažovat slunce na obloze. Maximální teploty se pod sílícím, sluncem budou rychle zvedat, takže v neděli už vystoupí na 6/10 °C. A v první polovině příštího týdne se jim bude dařit ještě víc, většina modelů se shoduje na obnove slunečného stabilního počasí s maximálními teplotami mezi +10 a +15 °C. Únor bude už na svém konci, takže to nebude nic mimořádného. Jaro propukává jen o trochu dřív.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK