Leden ve světě třetí nejteplejší, mnohde ale rekordní

19.2.2019

Byly však zaznamenány i mrazivé extrémy

Leden ve světě třetí nejteplejší, mnohde ale rekordní
Americká NOAA vyhlásila letošní leden jako třetí nejteplejší úvodní měsíc roku od začátku měření před 140 lety. Zaostal jen za roky 2016 a 2017, když odchylka od průměru 20.století činila +0,88 °C (v rekordním lednu 2016 to bylo +1,06 °C). I v novém roce se tak potvrzuje trend celkového oteplování klimatu. Pomáhá k tomu slabší forma jevu El Niňo, který se rozvinul v Pacifiku. I díky němu byl leden teplotně více nadnormální na jižní polokouli - zde byl historicky na druhém místě a čistě nad pevninami jižní polokoule pak vůbec nejteplejší.

Studený byl leden v Kanadě - tam je tedy studený vždy, ale letos obzvlášť. Padaly zde i minimální historické rekordy, protože sem několikrát zavítal ledový vzduch z Arktidy. 27. ledna bylo ve vnitrozemí Kanady naměřeno rekordních -47,5 °C. Na druhé straně mimořádné horký leden na jižní polokouli znamenal v tamním létě opravdová vedra. Chile zaznamenalo lokálně až 40 °C, v hlavní městě naměřili 38,3 °C a to je nejvíc v historii města. V Austrálii byl leden také vůbec nejžhavější v dějinách, zde zejména ve státě Nový Jižní Wales. Pět dní za sebou zde maximální teplota překročila 40 °C, to se v Austrálii ještě nikdy předtím nestalo!

V Evropě byl leden teplotně relativně průměrný, spíše chladnější počasí vládlo na Balkáně, ale i na severu Finska, naopak teplejší v západní Evropě. České počasí bylo v lednu velmi blízké normálu. Nenavázalo tak na rok 2018, který byl v Česku nejteplejší v historii měření, ačkoliv celosvětově byl chladnější než léta 2016 a 2017.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK