Teplé počasí je u konce, lámalo i rekordy

19.2.2019

I v pondělí ale pokračovala lokální inverze na Litoměřicku

Teplé počasí je u konce, lámalo i rekordy
Čtyři dny po sobě překročila nejvyšší naměřená teplota v Česku hranici 15 °C, což je na polovinu února poměrně nezvyklé. Od pátku do pondělí převažovala jasná obloha, a ranní teploty klesaly většinou pod nulu, zatímco během dne je sluneční paprsky dokázaly hnát do jarních výšin. Nakonec nejteplejší byla neděle s naměřenými 17,3 °C v Neumětelích, ale další dny moc nezaostávaly, když v pondělí bylo v Hejnici na Liberecko 16,8 °C a předtím v sobotu v Městě Albrechtice rovných 17 °C.

Docházelo k překonání rekordů pro tyto oblasti. Ale ne všude - v některých částech republiky se projevovaly lokální inverze, při nichž teplota zůstávala mnohem níže. Unikátem se stala oblast Litoměřic, kde na stanici Doksany v neděli i v pondělí zůstávaly teploty pod inverzí jen kolem nuly! Z těchto důvodů nebyl překonán ani rekord v Praze-Klementinu, kde v pondělí teplota vystoupila maximálně na 11 °C a v předchozích dnech nebyla výrazně vyšší. Na druhou stranu byly na některých místech rekordy překonány naopak dost výrazně, i o více než 3 °C. Rekord padl i třeba v Českých Budějovicích s délkou měření 135 let, v neděli zde bylo rovných 16°C.

Synoptická situace minulých dní byla dost zajímavá v tom, že se mohutná tlaková výše vytvořila v polovině února, což je doba, kdy začíná mít slunce dostatečnou sílu, aby z větší části prorazilo inverze a dokázalo vzduch aspoň přes den prohřát. Kdyby taková situace nastala třeba o dva týdny dříve, většina Česka by byla v chladu pod inverzí. Kdy nastala později, neřešili bychom teploty kolem nuly na Litoměřicku a teplo by bylo všude. Teď to ale vyšlo na hranici těchto dvou případů. 

V zimě jsou teplotní rekordy obvykle spojeny s věrným, oblačným až deštivým počasím, tedy s vlhkým oceánským prouděním. Tlakové výše přináší teplé počasí do střední Evropy obvykle až od března. Tohle byla tedy dost výjimka, kdy tlaková výše umožnila jasnou oblohu na většině území a vysoké teploty už takhle brzy, ještě vyloženě v zimním období.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK