Teploty lokálně velmi zajímavé

16.2.2019

To, jestli svítí slunce, nebo jestli přetrvá nízká oblačnost, má na ně velký vliv.

Teploty lokálně velmi zajímavé

Na aktuální dny jsme v předpovědích slibovali slunečné a velmi teplé počasí. V některých místech se ale tento rámcový scénář nevyplnil kvůli delšímu výskytu nízké oblačnosti, která kromě absence příjemných slunečních paprsků vede i na snížení teplot oproti předpovídaným. Tuto možnost jsme uváděli v komentáři meteorologa (pod hodinovou předpovědí), ale ze samotné hodinové předpovědi patrná nebyla, neboť jde o jev, který se v lokálních detailech předpovídat nedá. Pojďme se nyní podívat na pár příkladů toho, jak teploty za takto lehce komplikovanější situace mohou vypadat.

V nížinách, kde po většinu dne vládlo slunečno, stoupaly denní teploty velmi vysoko. V pátek bylo například na sedmi místech přes 15 °C a v sobotu se na stanici Město Albrechtice – Žáry v okrese Bruntál teplota dokonce dotkla úžasných 17 °C! Padaly i některé teplotní rekordy pro daný den – konkrétně v pátek byl nový rekord zapsán asi na 20 % stanic.

V místech, kde po většinu dne přetrvávala nízká oblačnost, byla situace úplně jiná. V pátek mezi taková místa patřil severovýchod Čech, v sobotu zase oblast severozápadně od Prahy (Poohří). V Hradci Králové třeba v pátek nevysvitlo slunce vůbec a maximální denní teplota (2 °C) zde byla jen o pár stupňů vyšší než teplota ráno. Příkladem stanice s výskytem nízké oblačnosti během sobotního dne jsou Doksany, kde se ale kolem 16:00 slunce přece jen na chvíli objevilo a teplota proto od rána asi o 5 °C popolezla (ráno -3 °C, odpoledne +2 °C). I tak je to ale proti lokalitám s teplotami bohatě přes 15 °C dost bída.

Zajímavá situace panuje také na horách. Ty samozřejmě pod nízkou oblačností neleží, ale je na nich krásně patrná teplotní inverze (růst teploty s výškou), která je vlastně původcem tvorby nízké oblačnosti. V noci je zde teplota vyšší než v nížinách (kolem 5 °C) a i přes den se pak docela prohřívají (rozhodně více než nížiny s nízkou oblačností). Ne zase však tak moc jako v nížinách (asi na 10 °C), protože síla inverze během dne polevuje.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK