Víkend bude teplý a slunečný

14.2.2019

Nejasný je jen dopolední výskyt nízké oblačnosti.

Víkend bude teplý a slunečný

Jak jsme uvedli ve středečním článku, velké území Evropy nyní zabírá mohutná tlaková výše Dorit, která do ní přináší jarní počasí. Zde si podrobněji vylíčíme, jaké podmínky chystá tento útvar pro Česko na víkend.

Maximální denní teploty čekáme nejčastěji mezi 8 a 12 °C. V sobotu bude teplejší jihovýchodní polovina území a úplně nejvýše by se teploty mohly vyhoupnout ve středních Čechách, kde mohou lokálně dosáhnout i 14 °C. Neděle by už měla být v jednotlivých oblastech vyrovnanější, ale i v tento den předpokládáme ty nejvyšší teploty v centru Čech.

Oblačnosti by mělo být obecně málo a často se bude objevovat i zcela jasná obloha. Výjimku od tohoto schématu představuje nízká oblačnost, která se může místy tvořit v ranních hodinách, ale která by se zároveň měla do odpoledních hodin na valné většině území v obou dnech protrhat. Předpovídání míst, kde se vytvoří, je ale komplikované a částečně se dá dělat jen na základě toho, kde se nízká oblačnost objevila předchozí den (viz snímky z družice). Tato metoda ovšem také není zcela spolehlivá.

Ranní teploty budou v důsledku povětšinou jasné noční oblohy poměrně nízké a s mírnými mrazíky určitě musíme počítat. Chladněji bude zejména tam, kde se nachází sněhová pokrývka.

Vítr bude vát jen velmi slabý z jižních směrů nebo bude vládnout bezvětří.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK