V úterý překvapilo intenzivní sněžení

12.2.2019

Jeho trvání ale nebylo příliš dlouhé.

V úterý překvapilo intenzivní sněžení

Počasí úterního dne bylo do jisté míry překvapujícím. Očekávali jsme sice nižší teploty, silnější vítr, velkou oblačnost a místní občasné sněžení, ale předpokládali jsme spíše menší intenzitu srážek.

Sněžení se podle předpovědi vyskytovalo hlavně na jihozápadě republiky (2/3 území) a opravdu bylo všude jen celkem krátkodobé. I za tento krátký čas ovšem stihlo lokálně napadnout poměrně velké množství sněhu – přes 1 cm za hodinu! Nejvíce se sníh sypal v Krkonoších, Krušných horách, a dále v pásech od Turnova přes Pardubice a Hradec směrem na Brno a od Plzně směrem do Novohradských hor.

V nížinách se díky teplotám povrchu nad nulou sníh příliš dlouho nedržel a na zemi tedy překážkou nebyl. Komplikací bylo ale to, že snižoval dohlednost, což mohlo být umocněné ještě i silnějším větrem při jízdě na severozápad (proti jeho směru). Vítr sám také působil zhoršené podmínky pro řidiče, neboť jeho poryvy činily vozidla hůře ovladatelnými. Příliš příjemný nebyl ani pro pěší, neboť snižoval pocitovou teplotu vzduchu a dosažení tepelného komfortu mohlo být obtížnější.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK