Konečně teplotně normální měsíc!

11.2.2019

Leden 2019 byl jen o 0,2 °C teplejší než normál.

Konečně teplotně normální měsíc!

Po šňůře devíti teplotně velmi nadprůměrných měsíců (s odchylkou od dlouhodobého průměru +1,4 °C a více) přišel konečně jeden normální! Průměrná teplota byla letos v lednu -1,8 °C, díky čemuž byl tento měsíc naprosto srovnatelný s normálem 1981 – 2010, jehož hodnota činí -2,0 °C.
Jako drobnou zajímavost uveďme, že teplota letošní ledna byla v absolutní hodnotě stejná jako toho loňského – jen ovšem měla opačné znaménko (leden 2018: +1,8 °C).

První polovina letošního ledna byla ještě většinou mírně nadprůměrná, i když teploty v jednotlivých dnech docela kolísaly. Výrazně chladné počasí panovalo až od 19. do 25. ledna, kdy byly občas teploty i více než 4 °C pod normálem. Úplně nejchladněji bylo 19. 1. na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať, kde teplota klesla na -32,4 °C, a nejvyšší teplota byla naměřena 17. 1. v Dyjákovicích, a to 11,4 °C.

Srážkově byl leden 2019 nadprůměrný, což je vlastně při aktuální převaze suchých měsíců také veskrze pozitivní zpráva. Napršelo nebo nasněžilo 136 % normálu, přičemž srážkově bohatší byla první polovina ledna. Dostatek srážek byl patrný také z výšky sněhové pokrývky, která na horách úctyhodně rostla a na dvou místech dokonce překonala hranici dvou metrů: Labská bouda až 235 cm, Lysá hora až 225 cm.

Únor se zatím tváří, že by také mohl skončit jako přibližně teplotně průměrný měsíc. Uvidíme ale, jak s tímto odhadem zamává chystané oteplení ve druhé polovině tohoto týdne. Srážkově se únor očekává srovnatelný s normálem.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK