V pondělí vítr a ochlazení, pak příští týden nabídne předjaří

9.2.2019

Na horách zase bude sněžit, v nižších polohách už pokrývku spíše nečekáme.

V pondělí vítr a ochlazení, pak příští týden nabídne předjaří
V teplém vzduchu stoupají víkendové teploty až k +10 °C a občas vykoukne i slunce. Na první polovinu února docela velkorysé počasí pro milovníky jara. Již v noci na pondělí bude přecházet studená fronta, která se pak projeví i během pondělí velmi silným západním větrem, na který je vydána i výstraha. Vítr může zkomplikovat život hlavně v západní polovině Čech, platnost výstrahy se týká i Moravskoslezského a Zlínského kraje. Současně se objeví i déšť postupně přecházející ve sněžení. Pondělní denní teploty už vystoupí nanejvýš na 2/6 °C.

Úterý pak nabídme proměnlivou oblačnost, místní sněhové přeháňky a maxima jen 0/4 °C. Na horách opět během tohoto ochlazení připadne sníh, v nižších polohách jak vidno teploty už zůstanou v denních hodinách nad nulou, takže sníh sice může padat, ale těžko se udrží. V úterý bude propad chladného vzduchu vrcholit. Od středy začne nad střední Evropou působit oblast vysokého tlaku vzduchu. Ta by měla přinést postupné vyjasnění a oteplování.

V rychlosti a síle oteplování se modely ještě trochu liší. Již ve středu by se každopádně měl uklidnit vítr a oblačnosti bude ubývat, takže se začne prosazovat slunce. Teploty se už na středu ukazují do rozmezí +3/+7 °C a v dalších dnech je modely posouvají k +10 °C. Mohly by to být tedy ve druhé polovině příštího týdne už pěkné předjarní dny, s téměř celodenním sluncem. Noční teploty při vyjasnění stále budou mít tendenci klesat i pod nulu. Sílící únorové slunce se však zaručí, že přes den už se vcelku ohřejeme.

Zatím se jako slunečný a teplý jeví i příští víkend. Pokud vyjdou ty nejoptimističtější varianty, mohli bychom se dočkat už i +15 °C. Pravděpodobnějších je těch +10 °C, předpovědi budou v nejbližších dnech samozřejmě upřesňovány.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK