Mrazivé noci a rána pokračují

22.1.2019

Pod nulou je ale i přes den.

Mrazivé noci a rána pokračují

Do České republiky zavítala pravá zima. Už od pátku jsou ranní minima na celém území záporná a nyní se v průměru pohybují dokonce jen kolem -10 °C! V sobotu ráno činil celorepublikový průměr zhruba -9 °C, v úterý ráno to bylo asi -11 °C. Zcela nejchladnějšími místy zůstávají šumavské mrazové kotliny, kde teploty přes noc padají i pod -20 °C. Prvenství ovšem v obou zmíněných dnech obsadila stanice Kvilda-Perla, Jezerní slať s -32,4 °C v sobotu a -29,2 °C v úterý.

Mrazivé počasí bude ještě pokračovat a to nejen v noci, ale i ve dne, kdy čekáme minimálně do pátku teploty kolem -3 °C. Jak hluboko budou klesat ranní minima, nelze s jistotou určit, ale nejnižší budou v místech se sněhovou pokrývkou a malou oblačností v nočních hodinách.

Před mrazy byla dokonce vydána i výstraha, která platí pro Vysočinu, Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V těchto místech se očekává pokles teplot až pod -12 °C!

Co by ale mělo platit pro všechny: Je potřeba dobře se oblékat (raději více vrstev), nezdržovat se na mraze bez pohybu příliš dlouho, pít teplé nápoje a dostatečně jíst. Alkohol se může hodit na rychlé nastartování organismu a chvilkové ohřátí, ale rozhodně není možné nahradit jím teplé oblečení. Při opilosti navíc všechny smysly hůře pracují a člověk si tedy vůbec nemusí všimnout toho, že se podchlazuje.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK