Po krátkém oteplení přijde další období s mírnými mrazy

16.1.2019

Srážky už ale moc nebudou, hory si od dalšího sněhu oddychnou

Po krátkém oteplení přijde další období s mírnými mrazy
Ve středu se Česko dočkalo zase o něco vyšších teplot, když v nížinách vystoupila maxima až na 7 °C. Ve výškách do 1000 m tak přišla mírná obleva, nicméně v nejvyšších horských polohách teploty zůstaly pod nulou a nedocházelo tak k odtávání místy více než dvoumetrové sněhové pokrývky. Čtvrtek bude ještě o něco teplejší, při malé a postupně přibývající oblačnosti by teploty měly vystoupit na 4/8 °C. Taková přestávka v zimním počasí, která ale dlouho nepotrvá.

Od pátku se totiž vrátíme do zimního režimu - znovu k nám pronikne studený vzduch a denní teploty zamíří k bodu mrazu, ty noční výrazně pod nulu. V pátek na jihu Moravy ještě může být až +4 °C, ale o víkendu i na začátku příštího týdne se maxima dostanou nanejvýš na 2 °C nad nulu, většinou se budou držetkolem nuly nebo mírně pod nulou. Od soboty čekáme také jen malou oblačnost - tedy i slunečné dny. O to nižší budou ranní minimální teploty, které se budou dostávat až k -10 °C. Zvlášť chladno bude na horách a v horských údolích, kde noční teploty srazí i sněhová pokrývka.

Do poloviny příštího týdne se ráz počasí nezmění. Pak je to zatím otázka, ale modely ukazují už větší pravděpodobnost mírného oteplení a větší oblačnosti, i místních srážek. Výstupy pro druhou polovinu týdne se ovšem zatím hodně liší a počasí se může vyvinout všelijak. Konec ledna umí z historických zkušeností přinést nejtužší mrazy z celé zimy, ale také už i oteplení nad 10 °C. Pravděpodobně nás letos ani jeden z těchto extrémů nečeká.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK