Ať už v noci nebo ve dne, teplota se téměř nehne

11.1.2019

Denní maxima a minima se od sebe nyní liší maximálně o pár stupňů.

Ať už v noci nebo ve dne, teplota se téměř nehne

Teploty v České republice jsou nyní poměrně stálé a dokonce více závisí na průchodech front a změnách směru proudění než na tom, jestli je den nebo noc. Důvodem je velká oblačnost, kvůli které se přes den povrch od slunce tolik neprohřívá a v noci zase tolik tepla neztrácí.

Hezkým příkladem za všechny dny je třeba čtvrtek. V místech, kde slunce přes mraky vůbec nevysvitlo, byla teplota o první půlnoci prakticky stejná jako v poledne a brzké odpoledne a teprve později odpoledne začala klesat (a to třeba až o 5 °C), protože se po dlouhé době výrazněji protrhala oblačnost. Místy se ale pár slunečních paprsků objevilo i přes den a pak bylo na hodinku nebo na dvě o stupeň až dva tepleji.

Obecně jsou ale nyní rozdíly mezi minimálními a maximálními teplotami v daný den opravdu jen pár stupňů a někdy dokonce mohou být teploty v poledne nižší než večer (pátek 11. 1.) nebo ranní teploty vyšší než v poledne (nejspíš pondělí 14. 1.). A protože se méně oblačné počasí v nejbližším týdnu nechystá, zůstane to tak i nadále.

Výhodou tohoto počasí je to, že nemusíme tolik přemýšlet, co si na sebe obléct, když budeme venku v různé denní doby. Také máme jistotu, že nepřijdou extrémní mrazy.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK