Většina Česka pod sněhem, v Krkonoších je ho už metr a půl

4.1.2019

Na horách dál sněží

Většina Česka pod sněhem, v Krkonoších je ho už metr a půl
Poslední chladné dny a občasné srážky dokázaly přinést bílou pokrývku do celých Čech, včetně nejteplejších oblastí jako je Polabí nebo Praha. Nešlo sice o víc než jednotky centimetrů, často spíš jen poprašek, ale na zimní atmosféru to stačí. V pátek ráno ležel sníh na celém území kromě jižní Moravy a částěčna Hané. V Čechách všude. Během pátku odpoledne pak přišlo sněžení i do nížin na Moravě. Současně však začal sníh v nížinách na severozápadě Čech odtávat v souvislosti s oteplením.

Teploty posledních týdnů jsou na zimní poměry přiměřené, a tak už od středních polohách je sněhu poměrně dost. Horské oblasti si nemohou už vůbec stěžovat - na hřebenu Krknoš už máme kolem 150 cm sněhu, jen o něco málo méně leží na nejvyšších vrcholcích Jeseníků či Beskyd. Přes půl metru najdeme i v Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě a také v Krušných horách. Na české poměry je to na začátku ledna tak akorát.

A sněhové vyhlídky jsou na horách dál velmi příznivé - sobotní oteplení zvýší teploty nad nulu jen v nižších polohách v Čechách, ale ve výškách nad 600 metrů by neměl být sníh nijak ohrožen. Krátké oteplení těsně nad bod mrazu na pár hodin není pro sněhovou pokrývku problém. V noci na sobotu bude na horách navíc ještě sněžit. V příštím týdnu očekáváme, že se teploty v nižších polohách ustálí slabě nad nulou či blízko nuly, ale na horách bude mrznout. A v půlce týdne přijde další sněžení.

Kdo se tedy chystá v příštích týdnech do hor, tak už v polohách nad 600 metrů se může spolehnout na dostatek přírodního sněhu. Pokud se nestane nic mimořádného, tak minimálně do konce ledna.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK