Samotný listopad teplotně mimořádný nebyl

11.12.2018

Celý podzim se ale i díky jeho příspěvku zařadil na čtvrté místo.

Samotný listopad teplotně mimořádný nebyl

Listopad a s ním i meteorologický podzim jsou už za námi a my si nyní užíváme zimní čas. Přesto se ale můžeme trochu ohlédnout zpátky a na chvíli se podívat, jak to letos na podzim (a speciálně v listopadu) bylo s teplotami, zatím podle stanice Praha-Klementinum.

Listopad byl v Klementinu o 1,2 °C teplejší než průměr 1971 - 2010, což jej statisticky řadí k horní hranici pro označení jako "teplotně normální". Jeho relativní běžnost je patrná i z toho, že ze všech listopadů od roku 1775 skončil "až" 24. - 28.

To, co ovšem platí o listopadu jako celku, není už tak docela pravda pro jeho jednotlivé dny. První dva listopadové týdny totiž byly výrazně teplé a některé se od normálu lišily i o více než +5 °C! Nejteplejší byl den 4. 11. s průměrnou teplotou 13,1 °C. Citelné ochlazení pak nastalo 15. 11. Úplně nejchladnější (a zároveň nejhlouběji pod průměrem) byly dny 28. a 29. 11., kdy byla průměrná teplota pod bodem mrazu.

I přes přibližně normální průběh listopadových teplot skončil celý podzim (září - listopad) na čtvrtém místě mezi všemi podzimy od roku 1775! Jeho odchylka od normálu 1971 - 2010 byla +1,6 °C, což je na celé roční období docela dost. Dodejme, že ten zatím úplně nejteplejší byl podzim 2006 s odchylkou od +2,6 °C od téhož dlouhodobého průměru.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK