Bude na Vánoce sníh?

2.12.2018

Kromě nejbližšího týdne to celý prosinec vypadá na průměrné teploty i srážky.

Bude na Vánoce sníh?

Prosincem začala meteorologická zima a hned se vytasila s ukázkově zimním počasím, neboť naši krajinu úspěšně zasypal sníh. Teploty v nejbližším týdnu ale budou silně nadprůměrné a sníh tedy alespoň v nížinách velmi rychle potaje. Odtávání sněhu napomůže také déšť, který teď čekáme prakticky každý den. Co ale doba poté? Zde nabízíme alespoň předběžné nastínění situace.

Po tomto nadprůměrně teplém a nadprůměrně deštivém týdnu by se podle dlouhodobé předpovědi mělo počasí vrátit k normálu. To znamená průměrné denní teploty kolem nuly (maxima lehce nad ní, minima většinou pod ní a jejich konkrétní hodnoty podle oblačnosti) a k tomu přiměřené množství srážek, četněji opět v podobě sněžení. Jako nejchladnější se zatím jeví dva týdny okolo Vánoc (17. až 30. 12.), kdy by mohla být denní maxima kolem +1 °C.

Tento hrubý nástin průběhu počasí samozřejmě nic neříká o tom, jak bude v jednotlivých dnech. Počasí je teď obecně dost proměnlivé a i během jednoho týdne se může o 10 °C oteplit a poté zase ochladit. Na otázku z nadpisu, zda budou letošní Vánoce bílé, tedy zatím odpovědět nelze. V nížinách je to tak 50:50 v závislosti na tom, jestli bude období Vánoc při rychle se měnícím počasí zrovna těmi teplejšími nebo chladnějšími dny. Na horách by ale bílo být mohlo, tam je šance tak 90 %.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK