Relativně teplo i pod inverzní oblačností

8.11.2018

Příčinou je celkově teplé proudění

Relativně teplo i pod inverzní oblačností
Listopad je už v plném proudu a v teplém jižním proudění se už vyskytují četné inverzní oblačnosti. Je vcelku zajímavé, že se pod invrzní vrstvou denní teploty drží na stále docela slušných hodnotách přes 10 °C, tedy slušných na listopadové poměry. Není to moc méně než v místech, kde se objevuje sluneční svit. 

Jak je to možné? Zaprvé - inverzní oblačnost není kompaktní a nepůsobí tak zcela jako izolace mezi teplým vzduchem ve vyšších hladinách atmosféry a tím při zemi. Současně se inverze vytvořila v přílivu teplého vzduchu - někde se stává, že do Česka přijde vzduch studený, a pak je nahrazen teplejším prouděním, včas se ale stihne vytvořit inverze a tak studený vzduch zůstane v přízemní vrstvě, a ten teplý ho nedokáže nahradit. Pak i během teplého proudění máme pod inverzí chladno - teploty by pak byly pod inverzí třeba o 5 °C nižší než nyní.

Teploty by se měly i pod inverzní vstvou držet nad 10 °C i v dalších dnech, i když budou mít tendenci mírně spíše klesat. Stávající ráz počasí s teplým jižním proudění a místní inverzní oblačností, současně i s občasným výskytem slunce, vydrží asi dost dlouho. Podle nejčerstvějších předpokladů až do konce příštího týdne, tedy přibližně 18. listopadu. Výskyt inverze se bude mezi jednotlivými dny lišit, takže na konkrétním místě se počasí může měnit, ačkoliv jeho celkový ráz bude stabilní.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK