Zimní počasí stále v nedohlednu...

6.11.2018

Martin na bílém koni rozhodně nepřijede

Zimní počasí stále v nedohlednu...
Sníh, který v říjnu napadl v západní polovině republiky, vzal už dávno za své. A další nepřijde ani na svatého Martina, ani v celém dalším týdnu. Výhled do 18. listopadu hovoří vcelku jednoznačně a sebejistě o pokračování teplého jižního až jihozápadního proudění ve větší části Evropy, včetně té střední. Náznaky zimy nehrozí ani horách, naopak zde mají šanci i na vyšší teploty díky očekávané inverzní oblačnosti.

Nebude každý den stejný - lišit se budou hlavně množstvím oblačnosti. Některé dny bude spíše slunečné, jako třeba hned tato středa, jiné zase spíše zatažené inverzí. Srážek bude ovšem hodně málo a předpokládáme je snad jen v neděli na Martina v ranních a dopoledních hodinách, kdy přejde slabá fronta. Půjde výhradně o déšť i v těch nejvyšších poloháh. Teploty se budou stále pohybovat kolem +15 °C v nižších polohách a i v těch nejvyšších horských očekáváme kolem +5 °C nebo i více. To platí až do zmíněného 18. listopadu.

Dopředu se těžko předpovídá, které dny budou slunečnější a které s větším podílem inverzní oblačnosti. Přesněji to vždy víme až tak dva dny předem, na které dohlédnou lokální modely vycvičené na předpovídání inverzní oblačnosti. Obecně se v listopadu už nedá čekat souvislá řada slunečných dní a nejinak tomu bude i tentokrát. Dá se říct, že z hlediska příjemnosti k pobytu venku bude nejbližší období tím nepříznivějším, co může listopad nabídnout.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK